"Van eilandjes naar team met More Balls"

“De workshops van More Balls verbindt eilandjes in een veranderende organisatie”

Is de verbinding tussen afdelingen in jouw organisatie verwaterd door fusies, reorganisaties of massaal thuiswerken? Je bent niet alleen. Veel organisaties kampen met ‘eilandjesvorming’ na grote veranderingen, vooral wanneer medewerkers elkaar nauwelijks fysiek ontmoeten. In deze case vertelt Danuta Doesburg, Quality Assurance Manager bij Parnassia Groep, hoe de workshops van More Balls Than Most zorgt voor verbinding en positieve energie in hun IT-cluster van bijna honderd medewerkers.

"Van eilandjes naar team met More Balls"

Van fusies en thuiswerken naar verbinding

Parnassia Groep is een grote ggz-organisatie met locaties door heel Nederland en zo’n 13.000 collega’s. Van psychiaters en verpleegkundigen tot IT-professionals – samen zorgen ze ervoor dat cliënten de beste zorg krijgen. De IT-afdeling speelt hierin een belangrijke rol door achter de schermen alles op orde te houden, zodat zorgprofessionals hun werk goed kunnen doen.

“De organisatie heeft de afgelopen tien jaar behoorlijk wat fusies doorlopen,” vertelt Danuta. “De laatste fusie was met zorgorganisatie Antes in 2017 en dat ging gepaard met een flinke reorganisatie.”

Een paar jaar later brak de coronapandemie uit, waardoor thuiswerken plotseling de norm werd. Voor het IT-cluster had deze opeenstapeling van veranderingen grote gevolgen. “Ik ben zelf in dienst gekomen midden in die coronatijd,” legt Danuta uit. “Ik merkte dat de werkbeleving binnen ons cluster niet optimaal was. Mensen voelden zich niet altijd thuis en we keken niet per se met een positieve blik naar de toekomst.”

De stoute schoenen aantrekken

Danuta besloot samen met enkele collega’s actie te ondernemen. “We hebben de stoute schoenen aangetrokken en onze toenmalige directeur gevraagd of we niet een dag konden organiseren om alle collega’s bij elkaar te brengen. We hoopten zo het werkplezier te vergroten én de eilandjesstructuur te doorbreken. We kregen een go!”

“In eerste instantie organiseerden we zelf een aantal activiteiten,” vervolgt Danuta. “Dat maakte echter dat we te veel bleven hangen in typische werkgerelateerde zaken, terwijl we juist behoefte hadden aan activiteiten die ontspanning brachten én tegelijk de samenwerking verbeterden. Zo kwam More Balls Than Most in beeld.”

Van puzzelen naar bruggenbouwen

De samenwerking begon in juni 2024 met het Puzzelspel voor onze 90 medewerkers. “Er werd in eerste instantie ingezet op het wedstrijdelement,” vertelt Danuta. “Iedereen had echt het gevoel dat ze in hun eigen groepje moesten werken en tegen de andere teams moesten strijden.”

Het spel kende echter een verrassende wending. “In het tweede deel, toen we echt met de puzzel moesten beginnen, ontdekten we dat we de andere teams óók nodig hadden,” glimlacht Danuta. “Dat was zo slim bedacht. Eerst denk je dat je tegen elkaar strijdt, maar dan blijkt dat je alleen kunt winnen als je samenwerkt met alle teams. Het wedstrijdelement zorgde er juist voor dat die samenwerking tussen alle groepen versterkt werd. Uiteindelijk bleek samenwerken de sleutel tot succes.”

In januari 2025 volgde de activiteit de activiteit Bruggenbouwen naar de Toekomst. “Dit was echt de perfecte activiteit voor ons cluster,” vertelt Danuta. “Bij deze activiteit werd al snel duidelijk hoe belangrijk het is om eerst een goed plan te maken voordat je begint te bouwen.”

Het team werd opnieuw in groepen verdeeld en de natuurlijke leiderschapsrollen kwamen vanzelf naar boven. “Op een gegeven moment zag je dat bepaalde mensen spontaan de rol van projectleider op zich namen,” vertelt Danuta. “Ze zeiden dingen als: ‘Hey, we gaan dit niet alleen doen. Wat hebben we nodig? Hoe gaan we het indelen?’ Je zag dat mensen zich steeds comfortabeler gingen voelen in hun rollen en écht gingen samenwerken.

Wat Danuta vooral opviel was hoe de activiteit de essentie van effectief samenwerken blootlegde. “Het draaide allemaal om praten, luisteren en van elkaar leren. Collega’s gingen gesprekken aan met mensen die ze normaliter misschien niet of nauwelijks spreken. De teamspirit die ontstond heeft ons echt verder gebracht.”

Na afloop was Danuta zo enthousiast dat ze een review schreef waarin ze More Balls Than Most een 10 gaf: “Een mooie middag beleefd met het team, waar samenwerken werd gecombineerd met competitie. Het bouwen van bruggen heeft weer voor extra verbinding gezorgd binnen ons cluster. Dank aan Robert en Alex voor het faciliteren.”

De Wolact: van scepsis naar enthousiasme

De meest recente activiteit die Parnassia Groep met More Balls Than Most uitvoerde was de combinatie van de Wolact en Lost in Translation in mei 2025. “We waren als organiserend team in het begin nogal sceptisch over de Wolact,” geeft Danuta toe. “We vroegen ons af of onze collega’s wel mee zouden doen en of ze zich open zouden stellen.”

De realiteit overtrof alle verwachtingen. “Ze gingen helemaal los,” zegt Danuta enthousiast. “Het is fijn om te zien dat juist deze activiteiten ervoor zorgen dat onze collega’s zich vrijer voelen om dingen met elkaar te doen.”

De positieve impact was duidelijk merkbaar. “Het gooien met wol en vouwen met ballonnen leiden tot connectie en groot vermaak onder de collega’s.”

Voor september 2025 staat alweer een nieuwe activiteit gepland: Theater als Spiegel. De regelmaat waarmee Parnassia Groep terugkeert naar More Balls Than Most – drie keer per jaar organiseert het cluster een bijeenkomst met steeds een ander thema – toont aan hoe waardevol deze aanpak is voor de organisatie.

"Van eilandjes naar team met More Balls"

Resultaten die verder gaan dan de activiteit zelf

Wat heeft de samenwerking met More Balls Than Most Parnassia Groep opgeleverd? “Verbinding en samenwerking,” antwoordt Danuta zonder aarzelen. “Binnen ons cluster hebben we verschillende teams met allemaal hun eigen werkzaamheden. Vaak moeten ze samenwerken, maar de vraag is of ze elkaar weten te vinden.”

De activiteiten zorgen ervoor dat collega’s bewust én onbewust met elkaar in gesprek raken. “Ze zeggen nu iets sneller: ‘Hé, bel me even’ of ‘Laten we afspreken.’ Meestal worden de activiteiten gevolgd door een borrel, dus dat maakt het ook meteen heel makkelijk om even door te praten.”

Meedenken over de juiste activiteit

“Wat ik echt waardeer aan More Balls Than Most is hun bereidheid om mee te denken,” vertelt Danuta. “In het begin zaten we vast in wat voor activiteiten we precies wilden tijdens onze sessies. De brainstorm met Liesbeth heeft ons enorm geholpen om te bepalen wat we willen en wanneer we dat willen. Ze dacht mee over welk moment in het jaar het beste zou zijn voor bepaalde activiteiten.”

Deze proactieve houding kenmerkt volgens Danuta de samenwerking. “Ze bieden zoveel verschillende activiteiten aan en faciliteren deze perfect. En laten we eerlijk zijn, de workshops zijn natuurlijk ook gewoon ontzettend leuk om te doen.”

Wil jij ook eilandjes verbinden binnen je organisatie?

Ben je op zoek naar manieren om de samenwerking en communicatie binnen je teams te verbeteren? Neem dan gerust contact op met More Balls Than Most voor een vrijblijvende brainstormsessie.